Engelli Raporu Nasıl Alınır? Engelli Raporu Sorgulama - İndirimler

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Engelli Raporu Sorgulama

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelliler engellilik durumlarına ve oranlarına göre gerek sosyal hakları konusunda gerekse de kurumsal konularda çeşitli haklara sahiptirler. Ancak bu haklardan yararlanabilmeleri için öncelikle engelli raporu çıkartmaları gerekir. Engelli raporu yasalara uygun olarak hazırlanır ve bir sağlık kurulu tarafından verilir.

Engelli raporunun nasıl alınacağı ise birçok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Engelli raporu alabilmek için öncelikle Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş tam teşekküllü bir hastaneye gidilmesi gerekir. Ancak raporun alınabilmesi için yerine getirilmesi gereken başka gereklilikler de bulunur.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli kişilerin engelli raporu nasıl alınır çözümü için kendilerinin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş tam teşekküllü bir hastaneye gitmesi gerekir. Belli aralıklarla yapılan güncelleme ve düzenlemeler sayesinde zaman zaman kamu hastaneleri de engelli raporu verebilmektedirler. Tüm kamu hastaneleri engelli raporu verme yetkisine sahip değildir.

engelli raporu almak
engelli raporu almak

Engelli raporunun alınabilmesi için hastanenin kanunlarca belirlenmiş olan kıstasları karşılayabiliyor olması gerekmektedir. Bu kıstaslar arasında ilk sırada hastanenin bir sağlık kuruluna sahip olması gelmektedir. Engelli kişiler sağlık raporu almak istediklerinde ilk olarak bu sağlık kuruluna başvuru yapmalılar.

Kimler Engelli Raporu Alabilir?

Engelli raporu alabilmek için bireyin engel durumunun bulunması gerekir. Kişinin kendisi sağlık kuruluna başvuru yaparak engellilik raporu talebinde bulunabilir. 18 yaşından küçük kişilerin velisi ya da yetişkin ve engelli bireylerin vasisi de kendileri yerine engelli raporu için başvuru yapabilir. Kişiden engelli raporu talep edilmişse, talep eden kurum ve kuruluş da kişi için sağlık kuruluna başvurmak koşuluyla engellilik raporu alabilir.

kimler engelli raporu alabilir
kimler engelli raporu alabilir

Engelliler için sağlık raporu alınması konusunda kişinin kendisinin bizzat başvurması, sevk ile başvuru yapması ya da başkasının kendi adına başvurması hiçbir fark oluşturmamaktadır. Yalnızca raporun belirlenmiş olan hastanelerden ve sağlık kurulu tarafından verilmesi gerekmektedir. Verilen raporlar için hastane tarafından hiçbir ücret talep edilmemektedir.

Engelli Raporu İçin Gereken Evraklar

Sağlık kuruluna başvurularak engelli raporu talep edilmesi aşamasında teslim edilmesi gereken bir takım evraklar bulunmaktadır. Hastaneye gidildiğinde hastane tarafından verilen dilekçe, engelli bireyin nüfus cüzdanının aslı ve bir fotokopisi, engelli bireyin 5 tane vesikalık fotoğrafı başvuruda teslim edilmelidir. Engellilik raporu talebinde bulunulabilmesi için bu belgelerin eksiksiz olarak sunulması gerekir.

Engelli Raporu Veriliş ve Onay Süreci

Engellilik raporu için başvuru yapıldıktan sonra raporun onaylanma süresi ve süreci kişiden kişiye değişebilmektedir. O sebeple raporun çıkacağı tarih net bir şekilde söylenememektedir. Ayrıca hastaneden hastaneye de bu süreç değişebilmektedir.

Hastane içinde engelli raporu için başvuran kişi sayısı ve hastanenin çalışma planı raporun çıkma süresini etkileyebilmektedir. Raporun sonucunun belli olmasının ardından sonuç, engelli raporu için başvuran kişiye ya da kuruma bildirilir.

Engelli Raporunun Geçerlilik Süresi

Engelli raporlarının geçerlilik süresi engel durumu ve oranına bağlı olmak üzere kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Engellilik raporu belli başlı kriterlere bağlı olarak sürekli nitelikte de verilebilmektedir. Geçici engelli raporları ise en az bir yıllık olarak düzenlenir.

Raporun geçerlilik tarihi rapor üzerinde yer almış olacaktır. Bir yıllık süre içerisinde engelli kişinin sağlık ya da engel durumunda bir değişiklik olursa raporun da tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. Bu düzenlenmenin yapılabilmesi için engelli kişinin tekrar başvurarak düzenleme talebinde bulunması gerekmektedir.

engellilik raporu hesaplama
engellilik raporu hesaplama

Engellilik Oranı Hesaplama

Engellilik oranına bağlı olarak verilen engelli raporu süresi de değişiklik göstermektedir. Engellilik oranı ise Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan engellilik oranı cetveli ile hesaplanmaktadır. Oran, sağlık kurulunda engelli bireyin muayenesini yapan doktor tarafından karara bağlanır.

Karar verilirken kişinin tek başına hayati ihtiyaçlarını ne ölçüde karşılayabildiği göz önünde bulundurulur. Engellilik oranı yüzdelik dilim üzerinden belirlenir.

Resmi Gazete’de yer alan Engelli Raporu düzenlemesini görüntülemek için tıklayın.

  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar
  • Tumfed342 sene önce
  • Engelli Ailelerimizin Sorunu..!!

    Gelen şikayet üzerine Engelli cocuklarımızın sağlık kurulu raporu cıkarmak isted…

  • cicek_sahsenem2 sene önce
  • Daha pazar dan paraztesi yi düşünüyorum. Çünkü yarın hastede salıkkulu Engelli raporu yorgunluluğuna nasıl dayana…