Araç Muayenesi Ne zaman? Araç Muayenesi İçin Gerekenler

Araç Muayenesi Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Ülkemizde trafiğe çıkan birçok aracın, trafikteki can ve mal güvenliğine mani teşkil eden herhangi bir kusurunun bulunup bulunmadığının belirlenmesi emeliyle belirli periyotlarda kontrol edilmesi lazım olur.

Bu kontrol prosedürü, tek işlem kapsamında olur ve her vasıta için belirli tek kontrol müddeti söz konusudur. Bunun yanı sıra aracın muayeneden geçebilecek halde olması da oldukça ehemmiyetlidir.

Araç Muayenesi geçerlilik tarihi sona ermiş ya da muayeneden geçememiş araçların trafikte yer almaları ciddi tek problemdir ve bu vaziyetin muhtelif yaptırımları mevcuttur.

Araç Muayenesi Nedir?

Ülkemizde trafiğe çıkan araçların teknik bakımdan yeterliliklerinin kontrol edilerek, trafikte bulunmaya ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığının tespit edilmesi işlemi; araç muayenesi olarak tanımlanır. Araç muayenesi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesine göre her araç için zorunludur ve yalnızca yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından yapılır.

Bir aracın muayene tarihi, daha önce muayeneye girdiği tarih üzerinden hesaplanarak ruhsatına işlenir. Arzu edilmesi halinde, aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmemiş olsa bile TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alarak muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Araç Muayenesi Kaç Senede Bir Yapılır?

Araç kontrol müddetleri aracın cinsine ve kullanım emeline bağlı olarak değişiklik gösterir.

Örneğin; kişisel olarak sarf edilen araçlarla ticari gaye ile sarf edilen araçların muayene periyotları birbirinden değişiktir. Yeni vasıta kontrol müddeti ise ilk 3 seneden ardından geçerli olmaya başlar.

Kişisel olarak sarf edilen (hususi) ve resmi vasıta kontrol süresi; ilk üç sene sonrasında 2 sene geçerlidir. Yani her 2 senede tek aracın kontrol edilmesi lazım olur.

M1G sınıfındaki özel ya da resmi arazi taşıtları için de bu kontrol müddeti geçerlidir. SUV vasıta kontrol müddeti ve LPG’li vasıta kontrol müddeti de bu takımda değerlendirilerek belirlenir. Minibüs kontrol müddeti ve 4×4 araçların kontrol müddeti de ilk 3 seneden ardından 2 senedir.

Lastik tekerlekli traktörlerin; ilk üç sene sonrasında her 3 senede tek kontrol edilmesi lazım olur. Yani; “Traktör vizesi kaç yıl?” sorusunun yanıtı 3 senedir.

Taksi, otobüs, kamyon ve başka bütün ticari vasıta kontrol süresi; ilk 1 sene sonrasında 1 senedir. Yani bu tip araçların her sene kontrol edilmesi lazım olur.

Motosiklet gibi 2 ve 3 tekerlekli araçların; ilk 3 sene sonrasında 2 senede tek kontrol edilmesi lazım olur.

Kamyonet kontrol müddetinin belirlenebilmesi için aracın ruhsatında yazan “hususi” veyahut “ticari” ifadesi ehemmiyetlidir.

Sıfır vasıta kontrol müddeti ticari vasıtalar dışında 3 sene olarak geçerli olmakla beraber kontrol müddetleri uzun olmasından kontrol tarihlerinin geçirilmesi mevzu bahis olabilmektedir.

Araç Muayene Kontrolü Zamanı Nasıl Sorgulanır?

Araç muayene sorgulama prosedürü e-devlet üstünden, birkaç kolay adımda gerçekleştirilebilir.

E-devlet vasıta kontrol raporu sorgulaması için E-Devlet yani Turkiye.gov.tr adresinden öğrebilirsiniz. Gitmek için tıklayın…

  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar
  • OsmanYazici532 sene önce
  • Zorunlu soygun buna denir .İki yılda bir; zorunlu olarak,tek firmada yaptırmak zorunda olduğumuz araç muayenesi ,eg…